Łupek jest skałą osadową powstałą 350 milionów lat temu. Jego powstawanie było długotrwałym procesem, który polegał na odkładaniu się mas mułu iłowego. Z kolei masy te z czasem stwardniały pod wpływem wzajemnego nacisku i wtedy to utworzył się ił. Z biegiem czasu ruchy górotwórcze oraz procesy tektoniczne zachodzące w Ziemi powodowały fałdowanie warstw iłu. Skrystalizowanie się tych właśnie iłów pod wpływem nacisku i ciepła dało początek wysoko wartościowym minerałom (mika).
Właściwości - jest materiałem o nieregularnej, chropowatej powierzchni. Wewnątrz pomieszczeń sprawdza się jako okładzina ścienna, kominkowa czy posadzkowa. Nawiązuje do stylu rustykalnego. Znikoma podatność na warunki atmosferyczne. Długowieczność (do 300 lat)
Kolor łupka zależy od kompozycji mineralogicznej, a swoją wartość zawdzięcza właściwościom, takim jak szczelność, wytrzymałość, trwałość i wszechstronność. Łupek jest materiałem budowlanym, który ma wiele zalet - jeżeli chodzi o koszty, zarówno budowy, jak i utrzymania czy trwałość. Jest to skała o wszechstronnym zastosowaniu, biorąc pod uwagę możliwość pokrycia łupkiem wszystkich form nachyleń i obszarów, przy jednoczesnym uzyskaniu wykończenia najwyższej jakości. Jest to także szlachetny surowiec, który nie zmienia swoich właściwości technicznych.