Piaskowiec to warstwowa skała osadowa powstała w środowisku wodnym. Jest to skała, która powstała ze spojenia ziaren piasku spoiwem mineralnym. Charakteryzuje się bardzo drobną ziarnistością i występuje w wielu kolorach, ale najpopularniejsze są piaskowce beżowe i czerwone. To również kamień, który może zaskakiwać swoim rysunkiem, przypominającym drewno lub tęczę.
Właściwości - skała ta jest bardzo łatwa w kształtowaniu i obróbce. Jej powierzchnia nie da się jednak polerować, dlatego pozostaje matowa i porowata. Jednak fizyczne właściwości piaskowców mogą być bardzo zróżnicowane.
Kamień ten używany w budownictwie charakteryzuje się względnie dużą nasiąkliwością i ścieralnością, dlatego najczęściej jest stosowany jako okładziny ścian i kominków. Jednak niektóre twarde i zbite piaskowce nadają się także do wykonywania elementów nawet na zewnątrz domów. Zwłaszcza, że kolejną ich cechą jest mrozoodporność.
Jest również ogniotrwały i kwasoodporny.
Piaskowiec jest niewdzięczny w oczyszczaniu. Jedyną metodą jego czyszczenia jest mycie ciśnieniowe, które zmywa zewnętrzną warstwę kamienia, pozwalając w ten sposób uzyskać jaśniejszą powierzchnię. Po takim zabiegu kamień należy zaimpregnować.
Zastosowanie - elewacje i podmurówki zewnętrzne, posadzki, schody wewnętrzne i zewnętrzne, okładziny ścian, obudowy kominkowe