Schody zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne doskonale prezentują się w kamieniu.
Podstawowe elementy schodów:
stopnica- element poziomy, leżący na schodku
podstopnica- element pionowy, prostopadły do stopnicy przy jej długim boku
spocznik- element poziomy, rozdzielający biegi schodów
cokół- przyścienny element wykończeniowy
Każdy z wymienionych elementów można wyciąć tak, aby idealnie pasował mimo np. braku kątów prostych.
W przypadku schodów nietypowych np. kręconych, potrzebne są szablony 1:1.
Przy wyborze kamienia istotne jest miejsce, w którym się znajdują.
Schody zewnętrzne
W tym przypadku, ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, najlepiej sprawdzają się kamienie twarde tj. granity. Nie nadają się natomiast konglomeraty, które pod wpływem kwaśnych deszczy, mogą robiś się matowe, a z czasem wypłukiwać. Aby uniknąć śliskiej powierzchni, która przy deszczu i śniegu mogłaby być niebezpieczna, unika się stosowania kamienia polerowanego.
Ochronę antypoślizgową można zapewnić w dwojaki sposób:
nadając powierzchni kamienia chropowatę fakturę tj. młotkowanie, płomieniowanie, szczotkowanie.
wykonując podgrzewanie elektryczne schodów – jest to bardzo praktyczne, ponieważ skutecznie topi śnieg i lód. Zazwyczaj system taki na podstawie bieżących pomiarów temperatury i wilgotności sam określa, czy istnieje konieczność rozmnażania danej powierzchni i w razie potrzeby sam sie włącza. Ponadto metoda ta eliminuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego schodów, w przypadku oczyszczania ich ze śniegu i lodu tradycyjnymi metodami.
Schody wewnętrzne
W budynkach mamy dużo więcej możliwości doboru kamienia. Oprócz naturalnych marmurów czy granitów, dużą popularnością cieszą się agglomarmury. Tutaj uwagę zwracamy przede wszystkim na natężenie ruch i na obiekty użyteczności publicznej nie wybieramy marmurów, chociaż te w domach prywatnych sprawdzają się bardzo dobrze.
Metody układania schodów z okładziny kamiennej są różne. Można to robić w całości z kamienia w jednym kolorze lub dwukolorowe tj. na stopnice kładąc inny kamień, a na podstopnice – inny.
Można także łączyć kamień z innymi materiałami np. drewnem lub kłaść go tylko na stopnice, pozostawiając podstopnice pokryte farbą. To ostatnie rozwiązanie jest jednak bardzo niepraktyczne i trudne do utrzymania w czystości, przez co szybko przestaje być estetyczne.
W obiektach użyteczności publicznej warto zastosować zabezpieczenia antypoślizgowe tj. różnokolorowe, chropowate taśmy samoprzylepne.
Chociaż takie schody mogą wydawać się drogie, w rzeczywistości jest to koszt porównywalny ze schodami z drewna np. dębu.
Zarówno w przypadku schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, zawsze powinniśmy pamiętać o dokładnej impregnacji zwłaszcza na samym początku. Poza tym pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i warto wybierać kolory neutralne.